Möt musikalartisten Frida Modén Treichl i en berörande konsertföreställning om en barndomsdröm, en ADHD-diagnos och två stora musikaliska förebilder.
Frida Modén Treichl började sjunga vid fem års ålder med en dröm om att bli popstjärna. Istället blev hon en framgångsrik musikalartist som medverkat i produktioner som Fun Home på Kulturhuset Stadsteatern, Sound of Music på Uppsala Stadsteater, West Side Story på GöteborgsOperan, Cabaret på Malmö Stadsteater och nu senast LIZZIE på Östgötateatern. Vid 22 års ålder fick Frida diagnosen ADHD.
Above All This är ett nära musikaliskt porträtt genom Frida Modén Treichls egen resa i musiken, kärleken och livet. En inspirerande föreställning om förebilderna som ger oss kraft och om viljan att förstå våra komplexa psyken, förutsättningar och livsval.
Above All This produceras i samarbete med Folkteatern i Gävleborg, och med stöd från Konstnärsnämnden.
Urpremiären framflyttad från våren till hösten 2020 med anledning av coronapandemin.
SPELDATUM
Norrköping, Stora teatern
19 oktober kl.18.00 och 20 oktober kl.12.00 2020
Linköping, Stora teatern
21 oktober kl.18.00 och 22 oktober kl.12.00 2020
FÖRESTÄLLNINGENS LÄNGD
Föreställningen är cirka en timme lång (ingen paus).
Manus: Frida Modén Treichl och Kajsa Isakson
Originalmusik: Frida Modén Treichl och Nils-Petter Ankarblom
Regi: Kajsa Isakson
Musikaliskt ansvarig: Nils-Petter Ankarblom
Ljusdesign: Patrik Nystrand
Mask och kostym: Patricia Svajger
Koreografi: Sofia Södergård
Ljuddesign: Michael Andersson
Scenbild och rekvisita: Gustav Udd
Medverkande: Frida Modén Treichl och Nils-Petter Ankarblom
"Den handlar om mig, mitt liv och min ADHD." Läs intervjun från 200808 i Östgöta Correspondenten (öppnas i ny flik)
"Jag vill förstå våra komplexa psyken." Läs intervjun från 200503 i QX (öppnas i ny flik)
"Som människor lever nu är hur en sångare alltid lever." Läs intervjun från 200418 i Östgöta Correspondenten (öppnas i ny flik).
Lyssna på singeln All My Life, som ingår i föreställningen.
Gå till hemsidan