På vår hemsida används cookies som gör att den fungerar bättre. Läs mer om cookies

Organisation

Här hittar du aktuell information och historik om teaterns högsta ledning. Längst ner kan du också läsa våra årsredovisningar.


Scenkonstbolagets styrelse

Styrelsen är sammansatt av politiska representanter från Norrköpings kommun och Linköpings kommun samt Region Östergötland.

Vid styrelsemötena medverkar även Scenkonstbolagets vd, chef/konstnärlig ledare från Östgötateatern respektive Norrköpings Symfoniorkester samt controller, sekreterare och två personalrepresentanter.

Roll
namn
partitillhörighet
huvudman
 Ordförande
 Christer Mård
 Liberalerna
 Region Östergötland
 1:a vice ordförande
 Lena Häll Eriksson
 Socialdemokraterna
 Norrköpings kommun
 2:a vice ordförande
 Michael Cocozza
 Liberalerna
 Linköpings kommun
 Ledamot
 Rebecka Hägg
 Socialdemokraterna
Region Östergötland
 Ledamot
 Bo Lennhammar
 Moderaterna
 Region Östergötland
 Ledamot
 Lars Eklund
 Kristdemokraterna
 Region Östergötland
 Ledamot
 Jörgen Rundgren
 Moderaterna
 Norrköpings kommun
 Suppleant
 Madeleine Johansson
 Centerpartiet
 Region Östergötland
 Suppleant
 Klas Linné
 Miljöpartiet
 Region Östergötland
 Suppleant
 Elvira Wibeck
 Kristdemokraterna
 Region Östergötland
 Suppleant
 Louise Malmström
 Socialdemokraterna
Norrköpings kommun
 Suppleant
 Bengt Cete
 Miljöpartiet
 Norrköpings kommun
 Suppleant
 Fredrik Lundén
 Moderaterna
 Linköpings kommun

Ledningen genom åren

Teaterchefer


  • Johan Falck 1947-1953

  • John Zacharias 1953-1978 

  • Gun Jönsson 1978-1980 

  • Lars Gerhard Norberg tillförordnad 1981

  • Lars-Erik Liedholm 1981-1985

  • Georg Malvius 1985-1988 

  • Hans Bergström 1988- 30 december 1992
  • Lenny Carlsson tillförordnad 1 januari 1993 - 30 oktober 1993
  • Claes Peter Hellwig 1 november 1993 - 24 oktober 1995
  • Lars Wallin tillförordnad 25 oktober 1995 - 16 november 1995
  • Olle Johansson tillförordnad 17 november 1995 - 30 juni 1997
  • Barbro Smeds 1 juli 1997 - 18 november 1997

  • Johan Celander tillförordnad 19 november 1997 - 30 december 1998
  • Johan Celander 1999 01 01-     


VD


  • Tomas Ärlemalm  1 november 1995 - 30 juni 1998
  • Lenny Carlsson tillförordnad 1 juli 1998 - 31 december 1998

  • Lenny Carlsson 1 januari 1999 - 30 juni 2009
  • Johan Celander 1 juli 2009 07 01-

2015
  • Åke Rosander tillförordnad 2015- 31 maj 2016
  • Pia Kronqvist 1 juni 2016


Styrelseordföranden


  • Elis Nilsson 1947-1962

  • Sven Lutteman 1962-1973

  • Gunnar Arkehed 1973-1987

  • Sten Engstrand 1987-1992

  • Lola Björkquist 1992-1995

  • Lars Wallin 1995-2001

  • Bo Pettersson 2001-2006

  • Carl-Gustaf Mörner 2007-2009

  • Jörgen Rundgren 2010-2015
  • Christer Mård 2016-

Årsredovisning

Årsredovisningen kommer att öppnas som en PDF i ett nytt fönster.

Gå till hemsidan